Ugrás a fő tartalomra

KOMJÁTI ADÉL #könyvajánló

KOMJÁTI ADÉL,
a Budai II. Rákóczi Ferenc Gimnázium diákjának könyvajánlója


Békés Márta: Iskolabolygó

 Kisiskolás voltam, amikor megkaptam ezt a könyvet, akkor találkoztam először ezekkel a versekkel, de bevallom, időről időre még most is leveszem a polcról, beleolvasok, mert jó érzéssel tölt el és felvidít.

Az iskolai mindennapok csip-csup történései, vicces vagy drámai jelenetei kerültek a kötetbe. Békés Márta általános iskolában tanít, ezért tisztában van a tanulók, a tanárok és a szülők mindennapi problémáival. Tökéletesen ismeri a diákok szóhasználatát, így könnyed, humorral átszőtt versei élvezhetőek és érthetőek még az alsósok számára is, de megtalálhatók a könyvben azok a versek is, amelyek a kamaszok gondjairól szólnak. Az iskolás gyerek életének legfontosabb helye az iskola, és azt érezhetjük olvasás közben, hogy a versek pont a mi iskolánkról szólnak, pedig nyilvánvalóan nem. Kijelenthetjük tehát, hogy az általános iskoláról szóló történetek általánosak.

Békés Márta mindenről ír, ami jellemző a kisiskolás évekre. A tanórákról, a szünetekről, a tanárokról, a nevelési tanácsadóról, az iskolapszichológusról, a portásról, az iskolai védőnőről, a farsangi jelmezversenyről és a versmondó versenyről.

Különböző nézőpontok felől közelíti meg a problémákat, így a versmondó versenyen például kinek mi a fontos:

A tanár szerint: „Hiba nélkül mondjuk el a verset, hangosan, artikuláltan beszéljünk, jól hangsúlyozzunk!”

A tanuló szerint: „Mit mondjak, nem sültem bele, pedig nagyon lámpalázas voltam. Mégsem lettem sehányadik se…„

Anyu szerint: „nem elég egy verset kívülről mondani, igazából belülről kéne tudni, érezni…„

Ajánlom ezt a könyvet azért is, mert valahányszor belelapozok, mindig találok benne olyan kis- és nagy igazságokat, amik aktuálisan foglalkoztatnak. Ilyen volt legutóbb A balkezes olló című vers néhány sora:

„Lehet, hogy a normális ollók
            kicsúfolják a szerencsétlen Zoli
            suta ollóját?
            Mert az ollók világában
            sem lehet könnyű másnak lenni.”


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

HORVÁTH LILIÁNA #könyvfotók

HORVÁTH LILIÁNA, a budapesti Jelky András Iparművészeti Szakgimnázium diákjának könyvfotói

HORECZKI ZSÓFIA #könyvfotók

HORECZKI ZSÓFIA, a budapesti Sztehlo Gábor Evangélikus Gimnázium diákjának könyvfotói

CSORBA MÁRTON #könyvajánló

Csorba Márton, a debreceni Szent László Görögkatolikus Gimnázium és Technikum diákjának könyvajánlója   Homonnay Gergely: Puszi, Erzsi! – A világ macskaszemmel   A 2022-es év szomorú hírrel indult: fiatalon, 47 évesen Olaszországban elhunyt a népszerű magyar író, Homonnay Gergely. Nem akkor találkoztam először a nevével. Lelkes macskarajongóként már évekkel korábban megismerkedtem az interneten Gergely világhírű macskájának, Erzsébet Fenevadovának – röviden Erzsi – nem éppen hétköznapi életbölcsességeivel.   Hogy miért Erzsébet? Természetesen az angol királynő után. Gergely és egykori párja nem adtak azonnal nevet legifjabb, puha bundás családtagjuknak, amikor hozzájuk került – megfigyelés alatt tartották, hogy a hozzá leginkább illő, őt leginkább kifejező név boldog viselője lehessen majdan.   Túlnyomórészt – nem mindig – nemesi, elegáns viselkedésének és méltóságának megfelelően végül egyértelművé vált Gergely számára, hogy négylábú főnökét nyilvánvalóan Erzsébetnek hívjá