Ugrás a fő tartalomra

Claudia Gabel & Cheryl Klam: Káprázat

 Forray Letícia, a százhalombattai Arany János Gimnázium diákjának könyvajánlója



Képzelj el egy mai nagyvárost! Az ég szürke, és állandó félhomály uralkodik. Minden mocskos, a levegő gyárak füstjétől szennyezett, annyira, hogy az utcákon oxigénmaszkokban járnak. A bőrödet savas eső marja, miközben futsz keresztül az utcákon, hogy beérj a munkahelyedre, mert a tömegközlekedési jármű olyan zsúfolt volt, hogy te már nem fértél be. Minden napod egy kínszenvedés, már nem is lehet életnek nevezni. És akkor hallasz egy eszközről, amely segít neked kiszakadni ebből a világból. Egy eszközről, amelynek használatával néhány órára a tökéletes tájak, tökéletes nyugalmát élvezheted, minden idegességed és bánatod nélkül. Ahol érezheted a friss levegő illatát és a nap melegét. Azonnal vennél magadnak egyet és már ugranál is a virtuális valóság örömeibe. De nem akarnád-e idővel minden percedet ott tölteni? Egyre rosszabb lenne visszatérni a valóságba. Nem akarnál visszatérni onnan. És itt kezdődik a probléma.

Ez a Káprázat világa, amely a disztópikus Detroitot mutatja be. A könyv a Káprázat nevű virtuális valóságon alapuló szoftverről, és annak társadalmi, gazdasági és politikai következményeiről szól. Arról, hogy milyen hatása van egy ennyire valósághű világnak, mint a Káprázat. Nagyon tartalmas könyv. Rengeteg elgondolkodtató kérdést vet fel egy disztópikus társadalom gondolkodásmódjáról, és arról, lehet-e a virtuális valóság veszélyes az emberekre, és miért. De ahol egy világméretű szoftver található sok milliárdos eladással, ott megjelenik a pénz is. Hogyan befolyásolja a pénz az emberek döntéseit? És sok pénz fejében képesek vagyunk-e eltekinteni olyan problémáktól is, amiktől nem kellene?

Izgalmas nyomozás, egy szerelem és a gyerekkortól tartó barátság párharca is megelevenedik a könyv lapjain, amely egy duológia első része. A disztópikus sci-fik kedvelőinek nagyon tudom ajánlani, de mindenki másnak is, aki szereti az elgondolkoztatóbb könyveket. A Káprázat pont azt teszi, ami a nevében van. Elkápráztat a szépségével, tisztaságával. De mikor lehullik ez az álca és megmutatja az igazi önmagát, már korántsem biztos, hogy káprázatos lesz…

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

HORVÁTH LILIÁNA #könyvfotók

HORVÁTH LILIÁNA, a budapesti Jelky András Iparművészeti Szakgimnázium diákjának könyvfotói

HORECZKI ZSÓFIA #könyvfotók

HORECZKI ZSÓFIA, a budapesti Sztehlo Gábor Evangélikus Gimnázium diákjának könyvfotói

CSORBA MÁRTON #könyvajánló

Csorba Márton, a debreceni Szent László Görögkatolikus Gimnázium és Technikum diákjának könyvajánlója   Homonnay Gergely: Puszi, Erzsi! – A világ macskaszemmel   A 2022-es év szomorú hírrel indult: fiatalon, 47 évesen Olaszországban elhunyt a népszerű magyar író, Homonnay Gergely. Nem akkor találkoztam először a nevével. Lelkes macskarajongóként már évekkel korábban megismerkedtem az interneten Gergely világhírű macskájának, Erzsébet Fenevadovának – röviden Erzsi – nem éppen hétköznapi életbölcsességeivel.   Hogy miért Erzsébet? Természetesen az angol királynő után. Gergely és egykori párja nem adtak azonnal nevet legifjabb, puha bundás családtagjuknak, amikor hozzájuk került – megfigyelés alatt tartották, hogy a hozzá leginkább illő, őt leginkább kifejező név boldog viselője lehessen majdan.   Túlnyomórészt – nem mindig – nemesi, elegáns viselkedésének és méltóságának megfelelően végül egyértelművé vált Gergely számára, hogy négylábú főnökét nyilvánvalóan Erzsébetnek hívjá